YEDEK PARÇA & ŞİRKET - ÜRÜN

Dönmez Debriyaj’dan 30 Milyonluk Yeni Fabrika Yatırımı

IMG_8970

Haber Tarihi: 07.10.2017

Dönmez Debriyaj’dan 30 Milyonluk Yeni Fabrika Yatırımı

Otomotiv sektörünün devlerinden Dönmez Debriyaj, yaklaşık 30 milyon liralık yatırımla Bağyurdu OSB’de kuracağı fabrikanın temel atma törenini gerçekleştirdi.
1986 yılından bu yana faaliyetlerini İzmir’de sürdüren ve İzmir’den tüm dünyaya ihracat gerçekleştirerek kent ekonomisine önemli katkı sağlayan Dönmez Debriyaj, İzmir-Çiğli Atatürk OSB’nin ardından Bağyurdu OSB’de de yeni bir yatırım gerçekleştirdi. Firma, 5. bölge teşvikinden yararlanarak, 20 bin metrekarelik alan üzerinde üretim yapacak olan ikinci tesisinin temel atma törenini gerçekleştirdi.

6 Ayda Tamamlanacak

Dönmez Debriyaj Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Dönmez, “İzmir-Çiğli Atatürk OSB’deki fabrikamızın ardından, Bağyurdu OSB’de de üretim faaliyetleri yürütebilmek için bir yıldır titiz bir çalışma içerisindeyiz. Bu süreçte kendi uzmanlarımız ve profesyonel bir mimarlık ofisi ile çalışmalarımızı sürdürdük. Gerekli mimari, statik, mekanik ve elektrik projelerinin çizimleri tamamlandıktan sonra da 2 aylık ihale sürecinde kazanan yüklenici firmayla anahtar teslim olarak anlaştık ve nihayetinde de bugün inşaatın temelini atma mutluluğunu yaşadık. Yeni fabrikamız, 11 bin 815 metrekare işletme alanı, bin 895 metrekare idari bina, bin 990 metrekare sosyal tesisler olmak üzere diğer kullanım alanlarıyla birlikte 15 bin 700 metrekare toplam inşaat alanına sahip olacak. Taşıyıcı ve çatı sistemleri ile cephe kaplamalarının tamamı çelik olarak tasarlanan Kuryap İnşaat tarafından gerçekleştirilecek fabrika inşaatının 6 ayda tamamlanmasını planlanıyoruz” dedi.

Hedef Daha Fazla İstihdam

Zaman zaman ülke ekonomisinde yaşanan olumsuzluklara rağmen 31 yıldır üretmekten vazgeçmediklerini belirten Dönmez, “Hedefimiz 300’e yaklaşan çalışan sayımızı 3 sene içerisinde 500’e çıkararak istihdama katkıda bulunmak ve ülkemizdeki pazar liderliğini dünyaya yaymak. Son yıllarda yakaladığımız ivme ve gelişim eğilimini yeni fabrikayla bir üst seviyeye taşıyacağız. Yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olarak, ülkemize her zaman inandık ve inanmayı sürdüreceğiz. Yeni fabrikamızla hem ülkemize hem de İzmir’e daha fazla katkı sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Çevreci ve Enerji Dostu Fabrika

Temel atma töreninde konuşan Dönmez Debriyaj Genel Müdürü Ahmet Coşkun ise, temelini attıkları yeni fabrikaya yapacakları yatırımın yaklaşık 30 milyon lira civarında olacağını belirterek, “Bu yatırımla kapasitemizi yüzde 50’ye yakın artıracağız. Yeni tesisimizden de alacağımız güçle yurtiçindeki ve Rusya’daki ana sanayilere ilave olarak, Avrupa ana sanayileri arasında yer almayı hedefliyoruz. İnşaatına başladığımız fabrikaya, Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından verilen ve yeşil fabrika belgesi olarak bilinen LEED (Leadership in Energyand Environmental Design) sertifikasını alarak, çevre ve enerji dostu yatırımımızı da belgelemiş olduk. Bu sertifika ile de Ege Bölgesi’nde bir ilke daha imza atarak ilk LEED sertifikalı fabrika olacağız” dedi.

Tüm YEDEK PARÇA & ŞİRKET - ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top